alevi islam logo
alevi islam logo

TOPLUMLARDA KORKU ÜZERİNE ANALİZLER

16.03.2023

TOPLUMLARDA KORKU ÜZERİNE ANALİZLER

Korku en güçlü ve en bulaşıcı hastalıklardan biridir. İnsan beyninin en güçlü uyaranıdır. Ölüm, açlık, yoksunluk (yani mahrumiyet), reddedilmek gibi durumlar korkunun en temel sebepleridir. Bundan dolayı biyolojik vücudumuzun çoğu zaman başvurduğu bir uyarandır. Buna ihtiyacı vardır. Çünkü beynin bir bölümünün tek amacı organizmayı hayatta tutmaktır. İç güdüseldir ve duygularla ile birlikte yönetilir.. Her canlıda bulunur. Üst beyin ise düşünme işleminin gerçekleştiği, zihinsel tasarımların olduğu korteks bölümdür. İcatlar ve büyük fikirler buradan çıkar.

Korku yaşam için önemlidir. Ancak ‘’korkudan korkmak’’ yani insanın korkuya dayalı kaygıları açısından bakarsak beyni zihinsel kaygıya (anksiyete), takıntıya (obsesyon) ve hatta ölümlü hastalığa kadar götürebilecek bir felakettir. Toplumları korkuya alıştırmak ve korku ile yaşamasını sağlamak tüm özgür düşünceyi yok etmek demektir. Cahil ve dolayısıyla ahlaksız bir toplum yaratmak bilgisizleştirmekle başlar ve korkuyla süreç devam eder. Korkunun çeşitleri vardır. Ancak bunlara değinmeyeceğiz. Fakat bir çeşidi olan ‘’gelecek kaygısı’’ yaşayan günümüz gençlerinin nasıl geleceklerinin belirsizliğinden korktuklarını gözlerinin içine bakarak anlıyoruz. Ve yazık ediyoruz ülkemizin gençlerine…

"Korku, yalan doğurur." diyor F. Dostoyevski

Korku üzerine inşa edilmiş bir inanç, gelenek, eğitim ve öğretim yalancı bir toplum doğuracaktır.  

Yine geleneklerde ''Allah’tan korkmak'' deyimi vardır. Aslında bu ''Allah’ ın huzuruna yanlış, hatalı, günahkar bir insan olarak gelmekten korkmak'' demektir. Bu korku sevgiye dayalı bir çekinmedir aslında. Büyük bir saygı gösterimidir. Bunu bir evladın babasına olan çekinmesi korkusuna benzetebiliriz. Sevgi ve saygı vardır bu korkuda... Ve insanidir.

‘’Korkarak yaşıyorsan yalnızca hayatı seyredersin.’’ diyor Nietzche

                Daha küçük yaşta din eğitimi verilerek, cennet-cehennem gibi tasvirlerle korkutulan bir nesil düşünün; ebeveynlerin kontrolü altında soru sorulmasına dahi izin verilmeyen, sorgulamanın hakaret sayıldığı bir gençliğin söz sahibi olduğunu …

İnsanlık gider iken daima ileriye

Bizler inadına kaldık geriye

Gelmedikçe cehaletten beriye

Alevi olsam ne çıkar sünni olsam ne çıkar (Aşık Daimi)

Bundan dolayı bugün ülkece sadece seyrediyoruz. Yapay zeka, moleküler biyoloji, ileri teknoloji otomasyon sistemlerini insanlık üretirken biz ise hem seyrediyoruz hem de vatan toprağını satarak hazıra yiyoruz.

            Korkuyu ancak bilgi yenebilir. Korku elbette kaybolmayacaktır. Korku kontrol altına alınabilir.   İnsan neden ve niçin korktuğunu bilmesi için o konuda uzmanlaşması ile kendi korkularını yenebilir. Tarihte canını hiçe saymış, aç kalmaktan korkmamış büyük filozoflar saygı ile anılmaktadır. İnsanlık onları anmaya devam edecek ve çerağları kâinat var olduğu sürece aydınlatacaktır.

            Toplumunu cehaletten kurtarmak isteyen büyük Atatürk şöyle diyor;

‘’Ölümü istemek cesâret değildir, ama ölümden korkmak da ahmaklıktır.’’   (Atatürk)

Kuran' ı Kerim' de ise ''Velilere korku yoktur, hüzünlenmezler'' derken aslında bahsettiğimiz gibi kaygı ve panik olmaktan, Yüce Allah' ın huzuruna yanlış işler yapan insan olmaktan beri oldukları ya da emin oldukları için korkmazlar, demek istemiştir.

Yüce Allah bizleri o ''sıratel mustakim'' yolundan giden velilerden ayırmasın.

 

 

HAFTALIK CEM SOHBETLERİ

İNSAN-I KAMİL

İNSAN-I KAMİL

İnsan’ın kitab-ı kâinattır. Yani kâinatta ne varsa kendisinde toplanmıştır. Bu nedenle imam-ı Ali "s ...

Devam
Alevilik ve İbadet

Alevilik ve İbadet

Alevilik Allah Muhammed Ali kutsallığını kalbinde taşıyan Hz imam alinin adaletinden ayrılmayan teme ...

Devam
Elinle Koymadığını alma!

Elinle Koymadığını alma!

ELİNLE KOYMADIĞINI ALMA! Bilindiği üzere; Alevî Bektâşî yol ve erkânında, “eline, diline ve beline s ...

Devam
AKIL ve BİLGİ

AKIL ve BİLGİ

Akıl ve Bilgi § Akıllının, gönlü, sırrının, sandığıdır. Güler yüz, güzel huy dostluk ağıdır; tahammü ...

Devam
Ve Şah-ı Merdan Ali Doğdu

Ve Şah-ı Merdan Ali Doğdu

“Ben sizin içinizde, sizin aranızda, karanlıklardaki ışık gibiyim. Karanlıklara dalan o ışıkla aydın ...

Devam
Dünya -Ahiret

Dünya -Ahiret

Gerçekten de siz, içinizden, ölen kişinin gördüğünü görseydiniz feryad eder, inleyip sızlardınız; ko ...

Devam
""
Top